m u z y c z n e   f o b i e   d e c k a r d a

powrót na główną strone musicy

 

artykuł z września 1998r.


TECHNO INTELIGENTNE

   Crammed Disc jest wytwórnią która ma status świetnego muzycznego labela, no i rzecz jasna, świetną opinie. Wytwórnia zajmuje się w promowaniu różnej muzyki. Z jednej strony wydaje muzykę World i jest tej muzyki dużo w katalogu Crammu. Z drugiej strony label ten powołał specjalną dywizje o nazwie S.S.R. , która wydaje ambitną muzykę elektroniczną w szerokim rozumieniu tego słowa. I tak powstało pare innych wytwórni , które weszły w skład Crammu- obok SSR. A są nimi: Selector - który specjalizuje się w muzyce drum'n'bass oraz Language- również drum'n'bass, ale też inne klimaty. Te wszystkie firmy znajdują się w jednym budynku, a odległość pomiędzy nimi to w sumie kilka biur...

   Najbardziej sławnym i uznanym dziełem, wydanym przez SSR jest z pewnością seria FREE ZONE. Na razie wyszły cztery dwukompaktowe jej części: Free Zone 1- the phenomenology of ambient , Free Zone 2- variations on a chill , Free Zone 3- horizontal dancing , Free Zone 4- dangerous lullabies. A co można powiedzieć o artystach i muzyce zamieszczonej na tych składankach? Zawartość jest wprost imponująca, a co za tym idzie naprawde ambitna i każda część z tej serii ma swój niepowtarzalny klimat. Możemy więc posłuchać: Solar Questa, Pete Namlooka, 4 Hero, The Mighty Bop, Photeka, Josha Winka, heights Of Abraham, Carla Craiga, Filla Brazilla, Kid Loopsa, Basement Jaxxa, Endemic Voida, Hectora Zazou i wielu, wielu innych artystów. A co można powiedzieć o klimatach..? Oscylują one pomiędzy drum'n'bassem- dubem- ambientem- housem czy nawet jazzem! Jednym słowem- Free Zone'y to niezwykłe universum dźwięków. W ogóle najlepiej słuchać tej muzyki po męczącym techno party, kiedy człowiek jest totalnie zmęczony, chce zasnąć lub zagłębić się różne odjazdowe dźwięki. To typowe chill out'owe składanki. Oczywiście są one swego rodzaju reprezentacją artystów zrzeszonych w Crammie.

   A teraz przejdźmy do oferty wydawnictw solowych... a są naprawde niezłe ...
- SSR: Chyba największym osiągnięciem SSR jest wydanie albumu Carla Craiga More songs about food and revolutionary art: Po za tym SRR wydała bardzo lubianą przeze mnie japońską formacje Nav Katze w miksach Global Communication, Aphex Twina, Black Doga, Reloada oraz Soft ballet forms w remiksach wspomnianego wyżej Global Communication, ale też Autechre. Inne albumy toThe Deepest shade of techno- składanka najlepszych dźwięków z DETROIT, składanki Moving house, gdzie muzyka dalece odbiega, od typowego klubowego House'u, Q-Moog- gdzie maczał w produkcji swe ręce Tricky, Tek 9- ludzi z 4 Hero itd.
- Language: Na pewno rej wiedzie Endemic Void- który gra zakręcony drum'n' bass z elementami jazzowymi. Po za tym składanką godną polecenia jest Miscellaneous, gdzie jest zaprezentowana większość artystów z tego labela.
- Selector: Najbardziej sławnym dokonaniem jest składanka Junglized, na której mamy maksymalnie zaye-beast-y drum'n'bass. Z niej znałem na przykład kawałek Adama F. "Circles", zanim Adam, został sławny i wydał płytę w dużym koncernie płytowym. Pierwsza część została zmiksowana przez Dj Otisa. Po za tym została wydana debiutancka płyta drum'n'bassowej formacji Subject 13 - Blackstelle project. Ostatnio ukazała się również składanka Link (nie mylić z projektem Global Communication), na której są podobne rytmy, jak powyżej.

   Ogólnie rzecz biorąc jeżeli ktoś ma ochote na inteligentne techno warto sięgnąć po płyty Crammed Disc'u. Sceptycy, którzy twierdzą, że techno to tylko walenie beatu, po sięgnięciu i przesłuchaniu powyższych płyt zmienią zdanie. Może właśnie o to w tym wszystkim chodzi: pokazać ludziom, że techno to ogromne uniwersum, czerpiące inspiracje praktycznie ze wszystkiego. Życzę miłego słuchania sobie i czytelnikom megazinu i musicy.

   Acha... płyty w sumie ciężko dostać, tak więc jeżeli ktoś ewentualnie zainteresuje się, to proszę o maila i wtedy zobaczymy co da się zrobić.

Deckard (Gdynia)

 

Jak na razie prawa do powyższego tekstu otrzymał Megazine
Skopiowanie tego tekstu w większych fragmentach do innych publikacji,
bez uprzedniego powiadomienia nie bedzie etyczne
w stosunku do autora thecard@poczta.onet.pl